Skip to content ↓

Who's Who

SENIOR LEADERSHIP TEAm

  SUBJECTS TAUGHT/SPECIALITY POSITION
Mrs R Mahony French/German Principal
Mrs B Carter Citizenship/Education Vice Principal
Mrs C McKenna Biology/Sciences Assistant Vice Principal
Mrs G Saccheri English Assistant Vice Principal
Mr J Cartledge Geography/Citizenship Assistant Vice Principal
Mrs L Owen Finance Director of Finance and Operations

SENIOR SCHOOL TEACHING STAFF

  SUBJECTS TAUGHT/SPECIALITY POSITION
Mr G Austin Mathematics & Computer Science Progress Leader
Miss J Boyhan Music and Drama Head of faculty – Arts, Director of Music
Miss N Briscoe IT  
Mr A Cassidy English Head of faculty - Communications
Mrs A Chalmers Music  
Miss S Clement English  
Mrs D Crawford Religious Studies Head of Faculty – Humanities/Head of RS                        
Mr P de Middelaer       Physics Head of Faculty-Science
Miss H Delaney             French, Spanish  
Miss M Edwards PE and Dance  
Mr K Ferguson              Mathematics Second in Maths Department
Mr A Friel Mathematics & Computing  
Miss H Gallagher Design Technology Progress Leader
Mrs J Godfrey English       
Mrs R Godwin                   Physical Education Professional Mentor, Head of PE 
Miss A Grealis Religious Education  
Mr J Green Mathematics  
Mr A Haslam Mathematics, Law  
Mr R Hennessy Physics  
Mr S Holleley History, Politics  
Ms K Holleron Classics, IT, Latin Assistant Head of Sixth Form 
Mr N Howard Chemistry  
Mrs J Hudson-Kirkham Maths Progress Leader
Mr M Lammin Music  
Miss S Mather Social Science  
Mrs H McCarthy Business Studies, IT Head of Sixth Form
Miss M Milner-McLoone Geography  
Miss P Mooney Art Head of Art
Ms K Murphy History

Head of History, Head of Information,

Advice & Guidance

Dr B Nelson Biology

Second in Science Department

with responsibility for KS3

Mrs P Perry Biology, Science  
Mrs K Pinnington History, Drama        
Miss A Potter Physical Education  
Mr S Rickers English 2nd in English
Mrs A Rigby French, German Head of Modern Foreign Languages
Miss E Roberts Chemistry, Science  
Mr A Rymer Mathematics Head of Faculty – Maths and Computing
Mrs S Sadler Maths  
Mrs F Shannon               Psychology Head of Social Science 
Mrs S Sillitoe Drama Head of Drama
Ms J Sleeman Art  
Miss C Stones English Progress Leader
Mrs C Thompson English  
Mrs C Tilley Drama, Theatre Studies  
Mr D Wakefield Design and Technology  Head of D&T/Progress Leader
Miss K Wilson English  
Mr M Wilson Geography Head of Geography

JUNIOR LEADERSHIP TEAM

  SUBJECTS TAUGHT/SPECIALITY POSITION
Mrs C Peace                   Literacy Head of Junior School
Mrs M Ramsbottom     Numeracy Deputy Head of Junior School
Mrs E Buckley EYFS Nursery Foundation Co-ordinator
Mrs C Tidman 2T KS1 Co-ordinator
Mrs V Singh 3S KS2 Co-ordinator

JUNIOR SCHOOL TEACHING STAFF

  SUBJECTS TAUGHT/FORM
Mrs C Bailey 6B  Literacy Coordinator
Miss E Brown 4B
Miss N Capes Physical Education
Ms H Crosby 4EC
Mrs L Edwards 4EC
Mrs A K Edwardson 1EM
Mrs T Greer Rec G
Miss A Griffiths 5P
Miss D Malone 2M
Mrs S Martindale 1EM
Mrs P Moss 6M
Mrs C Smith 1S
Miss C Smith Rec
Miss C Sutton 3SN
Mrs S Tarver Music

INCLUSION TEAM

Inclusion Team Leader Miss L Cumiskay
SENDCO (Juniors and Seniors) Miss R Kennerley
Learning Mentor Miss M Thomas
Higher Level Teaching Assistants Mrs L Moran
  Mrs D McEwan
  Mrs L McCulloch
  Miss A Crosby
Teaching Assistants  Ms L Clarkson
  Mrs K Williams
  Mrs E Camden
  Mrs S Houghton
  Mrs S Kearney
  Mrs K Nelson
  Mrs A Popper
  Mrs D Vaughan
Teaching Assistant/Learning Mentor Mrs N Chesters

Support teams

Principal’s PA Miss J Campion
Information & Data Manager Mrs P Cruickshank
Exams Officer Mrs L Kelly
Academies’ ICT Operations Manager  Mr D Kell
Assistant ICT Operation Manager Mr J P Wylde 
IT Technician Mr J Bartlett
Admissions & Transfers Administrator Mrs V Emmitt
Staff Support Administrator / Front of House Assistant Mrs S Hayes
Attendance and Pupil Support Administrator Miss R Lang
Learning Resource Centre Manager Mrs Y Doran
School Business Manager Mrs K Jones
Finance Officer Ms H Gibson
Purchase Ledger Clerk Mrs J Jones
Admin Assistants Mrs S Williams 
  Mrs S Collinson
Lifeguard & PE Support Mrs E Stewart
Technicians Mrs J Hale (Science)
Reprographics Mrs H McKenna
   
Caretakers/Premises/Lettings Mr B Langton
  Mr P Jones
  Mr S Laing
  Mr S Youds
  Mr T Perry
   
Catering Mr M Allanson
  Ms R Allen
  Ms M Chu
  Mrs J Danby
  Mrs L Gibson
  Ms C Gorey
  Ms K Hough
  Ms J Lewis
  Ms L Pritchard
  Ms J Norman
  Ms M Talman
   
Cleaners Ms S Anthony
  Mrs V Dixon (and catering)
  Mrs J Edwards
  Ms C Green
  Ms J Grogan (and catering)
  Ms A Harland
  Mrs C Lee
  Ms B Martinez
  Ms C Robinson
  Ms J Short
  Ms J Throssell
   
Midday Assistants Ms S Awan
  Ms K Bradley
  Mrs K Goulding
  Ms E James
  Ms L Mort
  Mrs C Rivington
  Ms L Walsh
  Ms L Ziane